Blåsfiber EPSU MM OM3 (S12)

Slät blåsfiber för installation i mikrotuber, anpassade främst för tuber med inner diameter 3,5 mm. 2 och 4 fiber kan även installeras i tuber med inner diameter 2,1 mm. Fibrerna är inkapslade i ett akrylat med ett blått ytterhölje av HDPE. Finns som 2, 4, 8 eller 12 fiber och levereras på panna.

Mekaniska tester enligt IEC 60794-1-2, IEC 60794-1-21 och IEC 60794-1-53.
  • 2F Blåsfiber EPSU OM3
  • 4F Blåsfiber EPSU OM3
  • 8F Blåsfiber EPSU OM3
  • 12F Blåsfiber EPSU OM3
Egenskaper EPSU MM OM3
Attenuation (dB/km) ≤ 3,0 at 850 nm, ≤ 1,0 at 1300 nm
OFL1 Bandwidth (MHz.km) ≥ 1500 at 850nm, ≥ 500 at 1300nm
Effective Modal bandwidth, Laser source (MHz.km) ≥ 2000 at 850nm
Gb Ethernet max link distance IEE 802.3 (m) ≥ 300 at 850nm
Numerical Aperture 0.20 ± 0.015
Core Diameter (µm) 50 ± 3.0
Core Non-circularity (%) ≤ 6.0
Cladding Diameter (µm) 125 ± 2.0
Cladding Non-circularity (%) ≤ 2.0
Core/Cladding Concentricity Error (µm) ≤ 3.0
Coating Diameter (µm) 245 ± 15
Proof test (kpsi) ≥ 100
Minimum Bend Radius, handling (mm) 2 & 4F 40mm, 8 & 12F 60mm
Temperaturområde drift/lagring -40°C till +60°C
Temperaturområde installation -10°C till +50°C*
Färgkod S12
Fiber Färg
1 Röd
2 Blå
3 Vit
4 Grön
5 Gul
6 Grå
7 Brun
8 Svart
9 Violet
10 Orange
11 Turkos
12 Rosa
*Vid installation under 5°C skall kabeln förlagras i +20°C under minst 24h.